Kymen Golf ry

Toiminta-ajatus: Yhdistyksen tarkoituksena on sen sääntöjen mukaan golfharrastuksen ylläpitäminen ja edistäminen. Yhdistys ylläpitää golfkenttiä golfharrastajien käyttöä varten, järjestää harjoituksia, kilpailuja, opetus-, koulutus-, huvi- ja muita samantapaisia tilaisuuksia, sekä harjoittaa valistustoimintaa julkaisemalla jäsenlehteä.

Seura on perustettu 7.9.1964 Kotkassa. Perustavan kokouksen koollekutsuja ja seuran ensimmäinen puheenjohtaja oli konsuli Dage Brunow.

Kymen Golf ry:n jäsenmäärä on 1183 (2021). Jäsenistä on naisia 311, miehiä 872.

Seuran pelaava ammattilainen on Tapio Pulkkanen.

 

HALLITUS 2021

Puheenjohtaja:
Pekka Salmi pekka.salmi@sulzer.com 050 526 1224
Jäsenet:
Juha Hirvi, kapteeni juha.hirvi@gmail.com 040 9603751
Terhi Kvikant, ladykapteeni terhi.kvikant@gmail.com 045 1680252
Heikki Illiminsky, varapuheenjohtaja heikki.illiminsky@iki.fi 044 2323324
Tom Sandström tomppa@live.fi 050 5262575
Petri Paajanen petri.paajanen1@saunalahti.fi 044 3636700
Olli-Pekka Jaakola  olli-pekka.jaakola@sgs.com 040 7059 117
Markku Espo, sihteeri markku.espo@kymp.net 0400 364810
Tommi Nousiainen, toiminnanjohtaja tommi.nousiainen@kymengolf.fi 044 5706877