Kymen Golf ry

Toiminta-ajatus: Yhdistyksen tarkoituksena on sen sääntöjen mukaan golfharrastuksen ylläpitäminen ja edistäminen. Yhdistys ylläpitää golfkenttiä golfharrastajien käyttöä varten, järjestää harjoituksia, kilpailuja, opetus-, koulutus-, huvi- ja muita samantapaisia tilaisuuksia, sekä harjoittaa valistustoimintaa julkaisemalla jäsenlehteä.

Seura on perustettu 7.9.1964 Kotkassa. Perustavan kokouksen koollekutsuja ja seuran ensimmäinen puheenjohtaja oli konsuli Dage Brunow.

Kymen Golf ry:n jäsenmäärä on 1004 (2018). Jäsenistä on naisia 240, miehiä 764.

Seuran pelaava ammattilainen on Tapio Pulkkanen. Edustuspelaaja kaudella 2019 on Elias Haavisto.

HALLITUS 2019

Puheenjohtaja:
Veli-Matti Pyysing v-mp@hotmail.com 044 265 7234
Jäsenet:
Juha Hirvi, kapteeni juha.hirvi@hirvishooting.fi 040 9603751
Satu Kauhanen, ladykapteeni satu.kauhanen@hotmail.com 040 8347040
Heikki Illiminsky, varapuheenjohtaja heikki.illiminsky@iki.fi 044 232 3324
Jani Piipari jani.piipari@gmail.com 044 055 8866
Miia Pulliainen miia.pulliainen@live.com 040 821 1235
Tom Sandström tomppa@live.fi 050 526 2575
Risto Vuoksiala risto.vuoksiala@gmail.com 040 737 1255
Markku Espo, sihteeri markku.espo@kymp.net 0400 364 810
Tommi Nousiainen, toiminnanjohtaja tommi.nousiainen@kymengolf.fi 044 570 6877