Korona-ajan erikoisjärjestelyt
12.5.2020, klo 22:53
Suomen Golfliitto on antanut seuroille ohjeistusta kilpailutoiminnan järjestämisestä vallitsevassa korona tilanteessa. Kymen Golf aloittaa kilpailujen järjestämisen näitä ohjeita noudattaen. Kilpailuja järjestetään toistaiseksi seuraavia ohjeita noudattaen:
- kaikki kilpailuun liittyvä tiedotus ja ohjeistus, kuten kilpailuinfo, lähtölistat jne. hoidetaan Kymen golfin nettisivujen kautta
- jos pelaaja kuuluu korona riskiryhmään, hän voi ilmoittautuessaan esittää toiveen lähtöryhmänsä henkilöistä
- kilpailumaksun voi maksaa Kotkan Golf Oy:n pankkitilille; FI1731311000502942. Viestiksi kilpailun nimi, päivämäärä ja kilpailijan nimi. Tämä on toivottava tapa, mutta kilpailumaksun voi maksaa myös caddiemasterille.
- ei yhteislähtöjä, vaan perättäiset lähdöt samalta teeltä. Pelaajien tulee saapua lähtöteelle vasta siinä vaiheessa, kun edellinen ryhmä on lähtenyt ja on riittävän kaukana.
- Tulosten kirjaus / palautus
- pelaajien toivotaan käyttävän Nexgolf Mobile Scores (NMS) järjestelmää tulosten kirjaamiseen. Kilpailuissamme ei tarvitse ottaa käyttöön maksullista Premium-versiota. Ohjeita sen käytöstä löytyy osoitteesta http://www.nexgolf.fi/nms. Lisää ohjeita NMS:n käytöstä tullaan julkaisemaan nettisivuillamme Kilpaileminen/Korona-ajan erikoisjärjestelyt/Nexgolf Mobile Score
- Jos tulosten syöttö ei onnistu NMS-järjestelmään, pelaaja voi täyttää normaalin pahvisen tuloskortin ja
- joko ottaa kortista valokuvan ja laittaa sen sähköpostiin caddie@kymengolf.fi,
- tai palauttaa kortin caddiemasterille tai tuloskorttien palautuslaatikkoon
- jos paperisia tuloskortteja käytetään, niitä ei tarvitse vaihtaa merkitsijän kanssa. Kukin pelaaja pitää kirjaa itselleen ja merkitsijälle.
- jokainen osallistuja poistuu kilpailupaikalta välittömästi kilpailun jälkeen
- tulokset julkaistaan seuraavana päivänä, ja palkinnot saa noutaa myöhemmin caddiemasterilta.
- jos kilpailu joudutaan keskeyttämään esim. ukkosen vuoksi, kilpailu peruutetaan ja kilpailijoiden on poistuttava golfkentältä, koska klubille ei voi kokoontua. Mahdollisesta Kilpailumaksujen palauttamisesta ilmoitetaan nettisivuillamme.