Niinilahdentie 2, 48310 Kotka

Seuran reikäpelimestarit selvillä M70, M60, M50 ja yleisessä sarjassa

Seuran reikäpelimestaruuskilpailut pelattiin uudella formaatilla viime viikon perjantaina ja lauantaina. Perjantaina pelattiin alkulohkot ja lauantaina oli vuorossa jatkopelit finaaleineen M yleinen, M50 ja M60 sarjoissa. M70 sarja pelasi finaalin alkuviikosta.

Osallistujien keskuudessa uusi formaatti sai kiitosta turnausmuotoisuudesta, sekä siitä, että kisa pelattiin aiempia vuosia lyhyemmässä aikataulussa.

Finaalipäivän aamuna sää teki kisailijoille tepposet ja kilpailu jouduttiin keskeyttämään muutaman tunnin ajaksi rankan vesisateen vuoksi.

Yleisen sarjan mestaruuden ratkaisivat finaalipelissä Rasmus Peltola ja Tuomo Paavola. Paavola palkittiin mestaruudella 5/4 tuloksen jälkeen. Yleisen sarjan pronssimitalin vei tänä vuonna Markus Kuismin. Kuismin kukisti tiukassa pronssipelissä Okko Kokkolan 1/0 tuloksella.

M50 sarjan finaalissa pelasivat Jari Paunonen ja Tommi Sievers. Tuloksella 3/1 Sievers kruunattiin mestariksi. M50 sarjan pronssista pelasivat Jani Kemppi ja Jarmo Nivell ja tuloksella 3/2 Nivell vei pronssimitalin.

M60 sarjan mestaruuden pokkasi Heikki Illiminsky. Illiminskyn voitto tuli Jussi Nakarista tuloksella 1/0. Pronssipelissä kohtasivat Mikko Turunen ja Arto Järvinen. Turunen vei pronssin tuloksella 2/0.

M70 sarjan finaalissa mestaruus selvisi vasta jatkoreiällä Risto Vuoksialan napatessa mestaruuden Teemu Laaksosen taipuessa hopealle.

M75 sarjan finaali pelataan keskiviikkona iltapäivällä. Sarjan pronssipeliä ei pelata.

Paljon onnea kaikille mitalisteille ja kiitos myös kilpailutoimikunnalle isosta työstä kilpailun läpiviemiseksi.