Niinilahdentie 2, 48310 Kotka

Pekka Salmi jatkaa Kymen Golfin puheenjohtajana, uudeksi kapteeniksi Kaj Luukas

Pekka Salmi jatkaa Kymen Golfin puheenjohtajana kaudella 2022. Seuran uudeksi kapteeniksi valittiin Kaj Luukas; ladykapteenina jatkaa Terhi Kvikant. Valinnat tehtiin seuran vuosikokouksessa keskiviikkona.

Seuran hallitukseen valittiin kaksivuotiskaudeksi 2022-23 Juha Hirvi, Heikki Illiminsky, Olli-Pekka Jaakola ja Jari Siira.

Heti vuosikokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa valittiin seuran varapuheenjohtajaksi Heikki Illiminsky. Sihteeriksi kutsuttiin Markku Espo.

Vuosikokous hyväksyi kuluneen kauden toimintakertomuksen, tuloslaskelman, taseen ja tilinpäätöksen hallituksen esittämässä muodossa. Seuran taloudellinen asema pysyi vakaana, ja tilinpäätös oli lähes 15 000 euroa ylijäämäinen. Edellisellä kaudella alkanut noususuhdanne jatkui: seuran jäsenmäärä kasvoi 11 prosentilla 1183:een ja Mussalon kentällä pelattiin lähes 40 000 kierrosta. Junioritoiminnassa tapahtui vireytymistä.

Vuosikokous hyväksyi hallituksen esittämän alkavan kauden talousarvion, joka perustuu maltillisiin kehitysodotuksiin. Toimintasuunnitelmassa on tavoitteena pitää jäsenmäärä kasvussa  ja jatkaa uusien pelaajien jäsensuhteen vahvistamista ensimmäisinä vuosina. Junioritoimintaan panostetaan edelleen. Kymen Golf halutaan pitää vahvana kilpaurheiluseurana. Seuran luottamushenkilöorganisaatiota uudistetaan, ja haetaan keinoja, joilla jäsenistöä aktivoidaan osallistumaan vapaaehtoistoimintaan.

Seuran jäsenmaksut päätettiin pitää entisen suuruisina, eikä uusilta jäseniltä edelleenkään peritä liittymismaksuja.

Niin henkilövalinnat kuin muutkin päätökset tehtiin yksimielisesti. Vuosikokoukseen osallistui 23 seuran jäsentä, ja sen puheenjohtajana toimi Kari Hassinen.