Pekka Salmi Kymen Golfin uudeksi puheenjohtajaksi, Terhi Kvikant ladykapteeniksi

Poikkeuksellisena vuonna Kymen Golfin vuosikokouskin oli pidettävä poikkeuksellisesti, etäyhteyksien välityksellä.

Kymen Golfin uudeksi puheenjohtajaksi kaudelle 2021 valittiin Pekka Salmi. Seuran uudeksi ladykapteeniksi valittiin Terhi Kvikant. Kapteenina jatkaa Juha Hirvi. Valinnat tehtiin seuran vuosikokouksessa tiistaina.

Kaksivuotiskaudeksi 2020-21 valitussa hallituksessa jatkavat Heikki Illiminsky, Tom Sandström, Petri Paajanen ja Sami Pieviläinen. Hallituspaikastaan luopuneen Miia Pulliaisen tilalle valittiin kaudeksi 2021 Olli-Pekka Jaakola.

Heti vuosikokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa valittiin seuran varapuheenjohtajaksi Heikki Illiminsky. Sihteeriksi kutsuttiin Markku Espo.

Vuosikokous hyväksyi kuluneen kauden toimintakertomuksen, tuloslaskelman, taseen ja tilinpäätöksen hallituksen esittämässä muodossa. Seuran taloudellinen asema pysyi vakaana, ja tilinpäätös oli noin 10000 euroa ylijäämäinen. Toimintakautta varjostanut koronaepidemia toisaalta tuki noususuhdannetta: jäsenmäärä kasvoi, ja Mussalon kentän pelikierrostilastoon kirjattiin huimat ennätysluvut.

Vuosikokous hyväksyi hallituksen esittämän alkavan kauden talousarvion, joka perustuu realistisiin jäsenmäärän ja -maksujen kehitysodotuksiin. Toimintasuunnitelmassa painotetaan edelleen jäsenhankintaa ja uusien pelaajien jäsensuhteen vahvistamista ensimmäisinä vuosina. Junioritoiminnan vireyttämistä jatketaan. Seuran luottamushenkilöorganisaatiolle luodaan uusi rakenne, koska pari kautta sitten käyttöön otettu tiimimalli ei tuottanut toivottuja tuloksia.

Seuran jäsenmaksut päätettiin pitää entisen suuruisina, eikä uusilta jäseniltä edelleenkään peritä liittymismaksuja.

Niin henkilövalinnat kuin muutkin päätökset tehtiin yksimielisesti. Vuosikokoukseen osallistui 27 seuran jäsentä, ja sen puheenjohtajana toimi Jaakko Kujala.

Kirjoittaja: Markku Espo

Kategoriassa Etusivu, Yleinen