Puheenjohtajan terveisiä ja uuden puheenjohtajan haku.

Kaikella on oma aikansa.

Allekirjoittaneella on ollut kunnia toimia seuran puheenjohtajana ja osakeyhtiön hallituksen varapuheenjohtajana neljän toimintakauden ajan.  Edellä mainituissa tehtävissä minulla on ollut mahdollisuus perehtyä golftoimintaa monilla osa-alueilla.  Aloittaessani puheenjohtajan tehtävät valitsin keskeisimmiksi kehittämiskohteiksi jäsenmäärän kasvattamisen, avoimen tiedottamisen lisäämisen, nuorempien ihmisten saamisen toimintaan mukaan, kilpailutoiminnan kehittämisen uudenlaisilla kilpailuilla.  Edellä mainittujen tavoitteiden lisäksi kentän ja siihen liittyvien ulkoisten viihtyvyystekijöiden lisääminen olivat yhtenä osana tavoitteissani.

On luonnollista, että missään tehtävissä ei voi saavuttaa kaikkia tavoitteita.  On hyvä, jos edes osa tavoitteistani on täyttynyt.  Te seuramme jäsenet olette oikeita henkilöitä arvioimaan tavoitteiden saavuttamisen tason, joten itse en lähde erittelemään niitä.

Seuran johtaminen ei ole yhden ihmisen tehtävä, joten keskeinen tavoitteeni oli myös saada asioita osaavia henkilöitä hallitukseen ja eri tiimeihin jo pitkään toiminnassa olleiden henkilöiden tilalle.  Tässä tavoitteena oli uudistuminen.  Olenkin erittäin tyytyväinen hallituksessa ja tiimeissä toimivien eri henkilöiden osaamiseen ja sitoutumiseen seuran toiminnan kehittämisessä.  Joten heille kaikille lämpimät kiitokset aherruksesta seuratoiminnassa ja jäsenten hyväksi tehdystä työstä.

Puheenjohtajan vastuualueeseen on myös kuulunut hyvä yhteistyö palkatun henkilöstön kanssa, jotta kaikki päätökset saadaan toteutettua siten, että jäsenistö on tyytyväinen.  Tästä yhteistyöstä allekirjoittaneella ei ole myöskään moitesanoja, joten kiitokset Tommille ja kaikille palveluhenkilöstön tehtävissä toimineille.

 

Miksi lopetan ja kuinka olen kokenut puheenjohtajan tehtävät

Lopettamispäätökseeni vaikuttaa oman ajankäytön rajallisuus ja muiden lisääntyneiden tehtävien vastuullisuus, joten aikani ei riitä kaikkeen.  Edellä mainituin perustein katson, että seuran on saatava uusi puheenjohtaja jatkamaan taloudellisesti ja urheilullisesti hyvin menestyvän yhden jäsenmäärältään ja toiminnallisesti suurimman seuran toimintaa Kotkassa.  Voin omasta kokemuksesta todeta, että minulla on ollut kunnia edustaa seuraa ja olen kokenut puheenjohtajan tehtävät mielenkiintoisen haasteelliseksi luottamustehtäväksi, jota olen ylpeänä kantanut.  Olen myös viihtynyt tehtävässäni, jota kuvailisin aika makeaksi hommaksi.

 

Ota yhteyttä, jos puheenjohtajan tehtävät kiinnostavat

Annan mielelläni lisää tietoja puheenjohtajan asemasta ja tehtävistä, odottelenkin sinun yhteydenottoa.  Mainitsen, että puheenjohtaja valitaan seuramme vuosikokouksessa joulukuussa 2020.

Mukavaa syksyä jäsenistölle ja tavataan vuosikokouksessa.

Veli-Matti Pyysing, p. 044 265 7234, v-mp@hotmail.com

Kirjoittaja: Tommi Nousiainen

Kategoriassa Etusivu, Uutiset