Olympialaisten muistomitali Kymen Golfille

Kai Kilappa © golfari.fi

Olympiagolfari Ursula Wikström kävi Kotkassa luovuttamassa kasvattajaseuralleen Kymen Golfille Rion olympialaisten muistomitalin. 

Kymen Golf puolestaan oli kutsunut ja nimennyt Ursulan seuran kunniajäseneksi tahänastisen mittavan golfuransa myötä – Ursulan golfithan jatkuvat täysillä edelleen.

 

– Olet tehnyt seuran eteen ansiokasta työtä jo pikkutytöstä lähtien, ollut esikuvana monelle golfarille, olet tarjonnut golfseurattavaa maailmalta ja tuonut seuralle SM-mitaleja niin henkilökohtaisista kuin joukkuekisoistakin monien vuosien ajoilta, sanoi kunniajäsenyyden Ursulalle luovuttanut Heikki Pykälistö.

Ursula aloitti golfin Kotkassa 11-vuotiaana, muutama vuosi kentän avaamisen jälkeen. KAI 6627

– Silloin aluksi pelailin ja harjoittelin poikien kanssa. Veljeni Pertteli, Brucen Petsku, Jääskeläisen Jarkko ja Karhun Ville nyt ainakin olivat mukana. Vähän myöhemmin meillä oli kova tyttöryhmä kasassa, kun Hanna-Leena Salonen ja Jenni Kuivainen olivat kentällä, muisteli Ursula ”golfuransa” alkuaikoja.

Tällä hetkellä Ursulalla on takana ammattilaisena jo 13 vuotta pelejä naisten Euroopan kiertueella. 

Ursulan golfpelit huipentuivat tänä vuonna Rion olympialaisiin.

– Hieno kokemus. Olisin mielelläni tuonut sieltä muunkin mitalin kuin tämän muistomitalin, mutta hyvä

tämäkin, sanoi Ursula (44:s Riossa).

– Tämän mitalin luovutan nyt Kymen Golfille. Kiitos siitä tuesta, mitä olen seuralta saanut.

 

 

Kirjoittaja: kymengolf

Kategoriassa Etusivu