Veli-Matti Pyysing Kymen Golfin puheenjohtajaksi

golfari.fi © Kai Kilappa

Viisivuotiskauden ansiokkaasti Kymen Golfin puheenjohtajuutta hoitanut Heikki Pykälistö luovutti seuran vetovastuun Veli-Matti Pyysingille torstaina pidetyssä seuran vuosikokouksessa.

Vuosikokouksessa luotiin katsaus menneeseen golfkauteen talouslukuineen, haettiin uusia suuntia tulevaan, päätettiin pelimaksuista, tehtiin henkilövalintoja ja kutsuttiin olympiagolfari Ursula Wikström seuran kunniajäseneksi.

 ursula2016

Kymen Golfissa oli jäseniä kauden 2016 lopussa 1059, joista kausipelaajia 552. Uusia jäseniä liittyi seuraan kauden aikana 83. Pelikierroksia Mussalossa kertyi kaikkiaan 30229, vieraspelaajilta 2737 kierrosta.

Vuodelle 2017 seuran jäsenmaksuihin ei tule muutoksia. Aikuisten jäsenmaksu 160 euroa ja alle 25-vuotiailta 80 euroa. Liittymismaksuja seuraan ei peritä vuonna 2017.

Talvihallin käyttömaksu on jäsenille 70 euroa (avainmaksu 10 euroa) ja ulkopuolisille 150 euroa.

hallitusTulevana vuonna Kymen Golfissa panostetaan erityisesti jäsenhankintaan, tavoitteena kasvattaa golfia aktiivisesti harrastavien osuutta. Painopiste on tällöin junioreissa, mutta myös kohdistettuna aikuisväestöön.

Kotkan Golf Oy vastaa kentän ja kiinteistöjen hoidosta ja ylläpidosta. Kymen Golf ry huolehtii varsinaisesta golftoimintojen järjestelyistä, joita varten hallitus perustaa tarvittavat toimikunnat.

Seuran prona toimii edelleen Tommi Nousiainen. Kausipelimaksuun sisältyy myös vuonna 2017 pron opetusta puoli tuntia.

Vuosikokous valitsi Kymen Golfin puheenjohtajaksi Veli-Matti Pyysingin. Ladykapteenina jatkaa Eija Anttila, kapteenina Jouni Nykänen hallituksen jäseninä Saija Kotiranta, Heikki Illiminsky, Jaakko Kujala, Jani Piipari, Mika Räsänen ja Risto Vuoksiala. Erovuoroisia hallitusjäseniä ei tänä vuonna ollut.

Kirjoittaja: kymengolf

Kategoriassa Etusivu